Zbavte se chloupků nadobro. Přehled metod, které vám pomohou

07.01.2012 16:59

Zbavte se chloupků na trvalo! Přehled metod

     Pokud se chcete zbavit nežádoucích chloupků trvalejší metodou, například laserem, ultrazvukem nebo fotoepilací, pak je právě nyní vhodné začít. Jedno ošetření dané oblasti sice nestačí, ale výsledek většinou stojí za to.

 

       Fotoepilace- IPL, laser, ultrazvuk, cukrová pasta... Epilačních metod je mnoho, ale která je pro vás ta nejvhodnější? Přinášíme přehled těch nejznámějších a nejžádanějších.

    1. Laserová epilace

 

    Jedná se o bezbolestnou a neinvazivní metodu odstranění chloupků. Při této epilaci je na dané místo vyslán laserový paprsek, který aktivně působí na chloupek a jeho cibulku. Teplem, které při pohlcení paprsku pigmentem vznikne, dojde k narušení cibulky. Díky tomu kořínky slábnou, chloupky rostou méně a pomaleji. Postupně přestanou růst úplně. Nutno podotknout, že se musí jednat o chloupky v aktivní fázi růstu.

    Chloupky, které se nacházejí v klidové fázi, samozřejmě rostou dál, proto je potřeba ošetření podstoupit několikrát.

 

    Omezení:
    Laser působí nejlépe na chloupky s vyšším množstvím pigmentu. Tedy čím tmavší ochlupení, tím lépe. Naopak problematické jsou velmi světlé či šedé chloupky. V takovém případě nelze zaručit úspěšnost.

    Je také potřeba mít neopálenou nebo co nejméně opálenou pokožku. Není vhodné před ani po proceduře navštěvovat solárium či se vystavovat slunečnímu záření. Ošetřená místa je nutné chránit krémem s vysokým faktorem.

 

    Chloupky v dané oblasti by navíc neměly být nejméně měsíc epilované (odstraněné pomocí epilačního strojku, voskem nebo jakoukoli jinou metodou, která chloupky vytrhává i s kořínky).

    Doporučený počet opakování: třikrát až šestkrát po čtyřech až šesti týdnech, avšak tato čísla jsou pouze orientační. Každému jedinci rostou chloupky jinak intenzivně, cibulky jsou umístěné různě.

 

    Délka ošetření: velmi rychlé, dle oblasti od několika minut (malé plochy, například horní ret, brada, třísla) po asi půl hodiny u větších ploch (lýtka, stehna, celé nohy)
    Ilustrační snímek


    2.Fotoepilace (IPL)

    U fotoepilace je cibulka chloupku zneškodněna pomocí IPL, tedy intenzivního pulsního světla. Speciální optická hlavice vyšle světelný záblesk, pigment tento záblesk pohltí a světlo se přemění na teplo, které poruší cibulku.

 

    U všech přístrojových metod je možné, že se po nějaké době (ta je velmi individuální) chloupky v nepatrném množství znovu objeví. V tom případě je vhodné absolvovat udržovací ošetření. V kvalitním salonu vám poradí a vše vysvětlí.

    Ošetření je velmi podobné laserovému. Zásadní rozdíl tkví ve vlnové délce paprsku.

 

    "Laserový paprsek má přesnou vlnovou délku, je ucelený a působí velkou silou na pigment obsažený v buňkách vlasové cibulky, která jeho energii pohltí. Naopak IPL produkuje záření v pouhém rozmezí vlnových délek, nejsou tedy přesně dané a souvislé. Zjednodušeně lze říci, že působí na více struktur, ve kterých se daná energie pohlcuje, tedy nejen na vlasové cibulky, ale i na pigmentace, žilky či mazové žlázky. Navíc oproti laseru s menší silou," vysvětluje odborně rozdíly dematoložka Laserového centra Anděl Gréta Wohlová.

    Omezení a délka ošetření:
    Stejné jako u laserové epilace.


    3.Epilace ultrazvukem

 

    Na podobném principu jako předchozí metody funguje také epilace ultrazvukem. Ten vysílá vlny, které prostoupí do kořínku chloupku. Tam se přeměňují v tepelnou energii, která poškodí růstovou funkci chloupku.

    Ty pak rostou pomaleji, jsou slabší a po několikerém opakování přestanou růst úplně.

 

    Zásadní rozdíl oproti epilaci laserem a IPL je v tom, že ta ultrazvuková umí odstranit chloupky všech barev, s jakoukoli pigmentací (i světlé či šedé) a může se provádět i v případě, že máte opálenou pokožku.

    Je také vhodnější při epilaci citlivých oblastí, jako jsou horní ret, obočí, brada, krk, podpaží nebo třísla.

 

    Omezení a délka ošetření:
    Ačkoli nezáleží na tom, zda máte opálenou nebo neopálenou pokožku, poté, co absolvujete ultrazvukovou epilaci, byste se neměli minimálně 14 dní slunečnímu záření ani záření v soláriu vystavovat.

    Pokožka může být lehce podrážděná, proto na ni po ošetření nepoužívejte žádnou kosmetiku, případně jen velmi šetrnou.

 

    Odstranění chloupků ultrazvukem se pohybuje v řádech minut, vše závisí na velikosti ošetřované plochy.


    4.Cukrová pasta

    Další, avšak nepřístrojovou metodou, která odstraňuje chloupky i s kořínky, je epilace cukrovou pastou Pandhy´s. Není však pasta jako pasta. Na internetových fórech se objevují i návody, jak si podobnou pastu připravit doma, ale nikdy nebude obsahovat správný poměr těch správných ingrediencí.
    Cukrová pasta sloužící k šetrné epilaci.

 

    Epilace x depilace

    Epilace: Zbavení se chloupků i s kořínkem, ať už vytrhnutím (voskem, cukrovou pastou, pinzetou, epilačním strojkem), nebo přístrojovou metodou (laser, IPL, ultrazvuk).

 

    Depilace: Odstranění chloupků z povrchu pokožky, aniž by byla odstraněna vlasová cibulka (žiletka, depilační pěny či krémy).

 

    Ta správná se neskládá z běžného cukru, ale z monosacharidů s glukózou, kterou máme i v našem těle. Ostatní složky jsou také přírodního původu, takže nedráždí pokožku a nezpůsobují alergické reakce.

 

    "Na pokožku se pasta nanáší nahřátá v teplotě mírně vyšší, než je naše tělesná teplota. Obsahuje jemné částečky, které obrušují odumřelé buňky, tudíž si poradí i se zarostlými chloupky," popisuje hlavní kosmetička kliniky Esthesia Tara Scarlettová.

    Pasta na daném místě chloupky obalí a změkčí okolí. Na rozdíl od vosku, kdy hmota pevně a tvrdě zatuhne na chlupech a při následném stržení je může přetrhnout, cukrová pasta vyjme celé chloupky i s kořínky. Ty se navíc, narozdíl od ostatních metod, vytrhávají po směru růstu. Díky tomu se vyhnete většímu podráždění či otokům a pupínkům.

 

    Oproti přístrojovým metodám nedochází k úplnému odstranění chloupků, postupným opakováním jsou však oslabené a rostou pomaleji.

    Záměrně neuvádíme u jednotlivých metod ceny ani orientačně, liší se nejen v každém salonu či městě, ale s vlnou slevových serverů jsou jednotlivé druhy epilací nabízeny za nejrůznější ceny.

 

zdroj: Onadnes.cz

 

Po fotoepilaci IPL , zejména v obličeji, doporučujeme ošetření kosmetickým laserem, který podrážděnou pokožku pulzním světlem zklidní. Kosmetický laser je také vhodný pro aplikaci Fotoomlazení, kde se též využívá intenzílní pulzní světlo na vyhlazení vrásek a vypnutí pokožky,  a u Diamantové mikrodermabraze

  

    

—————

Zpět