Solná jeskyně, místo klidu a čistého vzduchu

29.11.2011 14:40

 Solná jeskyně – místo klidu, relaxace a zdraví

Vzduch prosycený slanou příchutí je příjemný a vyvolává představu, že ležíme na mořském pobřeží. Solné jeskyně už vyzkoušely tisíce lidí.

S úderem podzimu a zimních dnů začnete „churavět“, stíhají vás virózy, angíny, dětem se zhoršuje astma a přemýšlíte, jak to vlastně všechno zvládnout... Léto je daleko a myšlenky na dovolenou u moře, která zejména dětem přináší velkou úlevu při jejich astmatických problémech, zabíhají do říše fantazie. Ano, pobyt u moře, kde pálí slunce a vzduch je prosycený slanou mořskou vodou bývá účinný, leč krátkodobé řešení. Variantou je přestěhovat se k moři nastálo, jezdit tam minimálně dvakrát do roka či vyzkoušet solné jeskyně. Z jakého důvodu?

 

 Sůl všude kolem

Představte si, že vcházíte do magicky zšeřené místnosti, kde vám pod chodidly chráněnými návleky křupe hrubozrnná sůl. Stěny jsou pokryty solnou rudou, ze stropu visí solné krápníky... prostě všude, kam vaše oko pohlédne, je sůl. Pohodlně se uvelebíte na připravené polohovací lehátko a v momentě, kdy se dostatečně vynadíváte na nezvyklý interiér, zavřete oči a ponoříte se na 45-60 minut do nicnedělání. Jediné, co musíte, je dýchat vzduch prosycený třpytivými solnými krystaly, který tiše a nenápadně spustí ve vašem těle ozdravné procesy...

 

První solná jeskyně vznikla již v 19. století (1863) v nejznámějším solném dole Wieliczka v Polsku, kde funguje dodnes, tento důl je památkově chráněn ( UNESCO) .

 

 Kámen na kameni

Jeskyně se budují z kamenné soli, z mořské soli či z kombinace různých druhů solí v určitých poměrech. Mořská sůl se získává především z Mrtvého, Černého a Baltského moře. Pro srovnání : sůl z Mrtvého moře obsahuje až 55 procent minerálů (proto je hodně ceněná), zatímco kamenná pouze tři procenta. Nicméně výhodnější je soli kombinovat, protože ta z Mrtvého moře neumožňuje udržovat vlhkost vyšší než 40 procent, což je pro uvolňování minerálů nedostatečné, a vyvstává zde i nutnost použití umělých pojiv na výstavbu „prostoru“. V jeskyni je udržována stálá teplota 19-23 stupňů, vlhkost se pohybuje v rozmezí 50 – 70 procent, a za pomoci ventilačního systému, vytápění a klimatizace je vytvořeno unikátní mikroklima, které léčí. Novinkou je tzv. Solná mlha, která ještě zintenzivňuje působení soli  v solné jeskyni na člověka. Pomocí solné mlhy, která má stejné složení jako krevní plazma, se vzhčuje vzduch s navázanými molekulami soli a tím intenzivněji působí na dýchací cesty a pokožku. Vzduch je přímo „nabitý“ léčivými minerály a stopovými prvky (jod, hořčík, vápník, sodík, draslík, brom, železo, selen) přirozeně obsaženými v soli, z níž se „vypařují“, jejich koncentrace je zde několikanásobně vyšší než u moře. Jedná se o bakteriálně čisté, hypoalergické prostředí.

 

 Co například léčí sůl

  • chronické záněty nosních dutin (včetně chronické rýmy)
  • astma a onemocnění dolních cest dýchacích
  • poruchy metabolismu
  • kožní onemocnění (lupénka, ekzémy)
  • sníženou imunitu
  • onemocnění trávícího traktu
  • poruchy nervového systému (únavy, vyčerpanost, deprese, stres )

 

 Kontraindikace existují

Pobyt v solné jeskyni je vhodný pro všechny věkové skupiny, včetně dětí a těhotných žen( cvičení pro těhotné v solné jeskyni ). Existují však výjimky – pacienti s nadměrnou činností žlázy, onkologickým onemocněním, epilepsií či trpící klaustrofobií (strach z uzavřených prostor) by rozhodně měli případnou návštěvu jeskyně předem konzultovat se svým lékařem.

 

 Sůl nad zlato

Odborníci se shodují, že pobyt v solné jeskyni je výborným doplněním (a v mnoha případech usnadněním) léčby různých chorob, ale má i preventivní účinky u zdravého člověka například v období chřipek. Aby však terapie měla patřičný efekt, je třeba návštěvu solné jeskyně opakovat alespoň desetkrát (v prvním týdnu 3-4x, poté 1-2x).

Kdo už však do tohoto „křištálového“ království vstoupil, vrací se často a rád. Možná zjistíte, že se nejen cítíte lépe po zdravotní strance, ale také se nápadně častěji nevědomky usmíváte.

 

Čistota vzduchu a baktericidní prostředí v solné jeskyni

Čistota vzduchu v solné jeskyni je nezbytnou podmínkou k jejich správnému použití. Kvalitní klimatizace, která obmění vzduch v solné jeskyni , a bakteriologicky čisté prostředí vám umožní plně využít ůčinků soli v jeskyni. K čištění prostředí solných jeskyní se používají germicidní lampy ( UV lampy ) a další možností je čištění Ozónem ( O3). Čištění ozónem je jedinný způsob, který zachovává energii soli a příslušných minerálů.

—————

Zpět