Po čokoládě budete mít akné aneb další mýty o zdraví odhaleny !

16.02.2012 20:02
Sledování televize zblízka vám zkazí zrak. Je to pravda, nebo to je pouze všeobecně rozšířená mylná informace? A skutečně vám naskáčou po časté konzumaci čokolády na obličeji pupínky?
Říká se, že na každém šprochu je pravdy trochu. To všem nemusí vůbec platit o rčeních se zdravotní tematikou. Přesvědčte se na následujících nejrozšířenějších příkladech.

Jedno jablko denně zažene doktora

Toto rčení je trochu přehnané, ale je pravda, že jablka jsou velmi zdravá a jejich konzumace může pomáhat snižovat riziko některých onemocnění. Jejich hlavní předností jsou antioxidanty zvané flavonoidy, které mohou snižovat riziko některých typů rakoviny a dalších chronických chorob. Jablka také vedou mezi ostatními druhy  ovoce v obsahu vlákniny, a tak pomáhají snižovat cholesterol a jsou vhodnou potravinou při hubnutí. V jablku je ukryta i celá řada významných živin jako jsou vitaminy B a E, vápník, hořčík, měď, zinek, mangan a další minerály. Jablka jsou velmi bohatá na pektiny, které na sebe váží sloučeniny těžkých kovů a pomáhají při trávení.

Za jeden vytržený šedivý vlas vyrostou dva další

Tato hojně rozšířená pověra nemá s pravdou vůbec nic společného. Šedivění vlasů způsobuje úbytek přirozeného pigmentu melaninu, který souvisí především s genetickými dispozicemi nebo s naším životním stylem.Vytrhávání šedých vlasů nezpůsobí růst dalších šedin, časem prostě lidem šedých vlasů přibývá a kolem padesátého roku věku má většina lidí již polovinu hlavy šedivou. Existují však i výjimky a zešedivět může i dítě, nebo naopak sedmdesátník nemusí mít žádné šediny. Jediným efektivním způsobem, jak se zbavit šedin, není jejich vytrhávání, ale návštěva kadeřnického salonu, kde vám vlasy obarví.

Sledování televize zblízka vám zničí zrak

Tuto poučku zná většina z nás již od útlého věku, ale vězte, že není pravdivá. Za tento mýtus může přirozené zeslábnutí zraku po čtyřicítce, které je nesprávně přičítáno právě sledování televizní obrazovky příliš zblízka.Věkem se oční čočky stávají méně ohebné a ztrácí schopnost zaostřovat na blízko, takže většina lidí ve středním věku potřebuje brýle na čtení. Mladší lidé a děti nemají se zaostřováním obvykle žádné potíže, proto u nich neexistuje optimální vzdálenost pro sledování televize. Je ale pravda, že u starších osob může sledování obrazovky příliš zblízka vést k napětí v očích a únavě, nikoli však k poškození zraku.

Svaly vám pomůže vybudovat špenát plný železa

Toto tvrzení je částečně pravdivé, svaly totiž potřebují pro vytvoření energie určité množství železa, ale stále platí, že pro stavbu svalů jsou nejdůležitější bílkoviny. A jak víme, s obsahem železa ve špenátu to navíc není tak horké. Špenát je každopádně skvělým zdrojem antioxidantů včetně vitaminu C, A a E a díky vysokému obsahu karotenoidů snižuje riziko rakoviny a srdečních onemocnění.Podle některých studií nespočívá tajemství špenátu v obsahu železa, ale v nitrátech a pouhá miska zeleniny denně zlepšuje funkci svalů. Nitráty podle expertů nejen pomáhají snižovat krevní tlak a zlepšovat cirkulaci krve, ale také snižují ztrátu energie, a svaly tak mohou pracovat účinněji.

Křupání kloubů způsobuje revma

Revmatoidní artritida, laicky řečeno revma, vzniká působením faktorů, jako je genetika, obezita nebo historie sportovních úrazů. Artritida je zánětlivé onemocnění pohybového aparátu, které se projevuje sníženou pohyblivostí, obvykle doprovázenou bolestí. Křupání kloubů však k artritidě nijak nepřispívá, ale je pravda, že zdravé také není. Taháním za prsty se tvoří miniaturní dusíkové bubliny v kloubech, které při prasknutí způsobí nepříjemný křupavý zvuk. Tento opakovaný zlozvyk může poškodit šlachy a vést k bolestem kloubů.

Po čokoládě a smažených pokrmech budete mít akné

Mastné hranolky, brambůrky ani sladké čokoládové tyčinky nejsou příčinou zanícených pupínků, pravdou však je, že po větší konzumaci těchto pokrmů se akné objevuje častěji, ovšem z jiného důvodu. Chuť na sladké a mastné jídlo stoupá během hormonálních změn před menstruací, kdy se zvyšuje produkce kožního mazu. A právě kožní maz způsobuje přemnožení bakterií a vznik nevzhledných pupínků neboli akné, které patří mezi nejčastější kožní onemocnění v období puberty.                        Autor: mas pro iDNES.cz

Rád bych se vyjádřil k článku Čokoláda a akné

Akné nevzniká prinárně z kožního mazu, ale je důsledkem ucpání mazových žláz, tím dochází k zanětu kůže ( kožní onemocnění ). Batrerie se živí právě železnatými ionty, které jsou obsažené v zánětech kůže způsobené ucpáním mazových žláz a nedostatkem kyslíku ve spodních vrstvách kůže. Jednou z možností, jak léčit akné je Laser. Více podrobností najdete zde.

Čokoláda primárně nezpůsobuje akné, jak pátrali vědci např. ve Švýcarsku, nejznámějšího výrobce čokolády v Evropě. Zjistili, že pokud je čokoláda zašedlá nebo má fleky, které nemají původní barvu. Tak tento změněný stav původní čokolády ( způsobené teplem a dalšími vlivy ) obsahuje plísňové bakterie a ty se dostávají do těla a mohou způsobovat např. záněty kůže. A právě v tomto případě můžeme laicky řečeno najít spojitost Akné a Čokolády!!! Takže pokud bojujete s akné vyvarujte se staré a "plesnivé čokoládě". Upravte pitný režim, zvyšte přísun antioxidantů na přírodní bázi do Vašeho jídelníčku, zařaďte pravidelný pohyb do vašeho životního stylu aplikujte např. Biostimulační laser LASOCARE a můžete vyřešit Vás osobní problém, který vás tak trápí!

 

Výrobce biostimulačních laseru LASOCARE, firma Medistellar

Výrobce kosmetiky z Mrtvého moře KAWAR a Mon platin, Solná voda, Minerální bahno z Mrtvého moře, Sérum na akné

Doplněk stravy na Akné od českého výrobce

 

 

 

—————

Zpět