Masáže Brno Orlí, masážní salón - více jak 33 druhů masáží

katalog masáží

Masáž lávovými kameny

Komplexní kombinovaná masáž

TWIN masáž, masáž dvěmi masárkami současně

Královská masáž

Havajská masáž LOMI LOMI  

Havajská masáž LOMI LOMI s horkými lávovými kameny

nejoblíbenější ve wellness a SPA centrech

BALI masáž

Švédská masáž

Reflexní masáž

Relaxační masáž

Indická masáž hlavy CHAMPI NEW

Rehabilitační masáže

SHIATSU masáž v solné jeskyni

Čokoládová masáž s peelingem a zábalem

Seated massage

Vakuová masáž

Baňkování

API masáž

Španělská masáž hlavy

 Guasha masáž 

Masáž bylinnými měšci NEW

Marocké orientální masáže NEW

Masáž svíčkou Candela NEW

Protimigrénová masáž

Masáže v solné jeskyni

Exklusívní masáže a zábaly

Masáž šungitovými kameny v solné jeskyni NEW

Reflexní masáž šungitovými kameny NEW

Ajurvédská masáž

Magnetoterapie

Parní bylinná lázeň

Rolletic

Zábal s mořskými řasami Laminaria

KUP masáže

 

Masáž - historie

Pravděpodobně nejstarší způsob uzdravování.

Masáž se provádí na Blízkém a Dálném východě již nejméně od roku 3000 př.Kr. a je to pravděpodobně nejstarší známý způsob léčení. Lékaři ve starověkém Řecku byli zběhlí v masírování ztuhlých a bolestivých svalů a Hippokrates, známý jako "otec medicíny", v 5 století př. Kr. napsal: " Cesta ke zdraví je v každodenní vonné lázni a olejové masáži."

Olej se při všech druzích masáží používá dodnes. Obliba masáží od začátku 19. století, kdy švédský gymnasta Petr Henrik ling stanovil jejich estetické a vědecké zásady, neustále stoupá. Po něm se nazývají  Švédskými masážemi.  Vycházejí z různých starověkých masážních praktik a jsou kombinací léčebné masáže s procvičováním svalů a kloubů.

Další krok vpřed nastal na počátku 70. let minulého století, kdy americký masér George Downing, naznačující nový směr. Vyjádřil názor, že léčebná masáž přináší prospěch celému bytí člověka - jeho tělesnému, duševnímu i citovému uspokojení. Downing do svého systému začlenil také názory a techniku dvou dobře známých léčebných masáží, Reflexní terapie a SHIATSU.

Od té doby se léčebná masáž rozvinula v umění, jak jejím vyznavačům vytvořit a zachovat co nejlepší zdravotní kondici. Směřuje k tomu střídáním relaxace s povzbuzováním a posilováním ducha i těla.

 

Komu může masáž pomoci?

Masáž se nejvíce používá a má také nejlepší výsledky, chceme - li uvolnit tělo i mysl a tím se zbavit celodenní únavy a NAPĚTÍ. Dá se také použít k léčení OBĚHOVÝCH OBTÍŽÍ a SRDEČNÍCH OBTÍŽÍ a rovněž se osvědčuje u lidí, které sužuje vysoký KREVNÍ TLAK, BOLESTI HLAVY, HYPERAKTIVITA, NESPAVOST a záněty vedlejších dutin.

Po stránce tělesné se léčebné masáže zaměřují na zlepšení krevní, svalové a nervové soustavy a zároveň pomáhají zpracovávat potravu  a odstraňovat odpadové látky.

Na nejjednodušší úrovni může masáž zmírnit určité BOLESTI ZAD a BOLEST V ŠÍJI, které se často objevují na konci pracovního dne zejména u lidí, kteří se hrbí nad stolem nebo nevhodně sedí za volantem automobilu.

Masáž rovněž může být velmi prospěšná atletům, sportovcům a tanečníkům. Zmírňuje ztuhlost, kterou po svých výkonech často pociťují, "odsátím" a odvedením toxických odpadových látek, které se nahromadily ve svalech po namáhavé činnosti.

Duševně, v psychické a emocionální rovině, pomáhá uklidňující a utišující účinek masáže lidem sužovaným ÚZKOSTÍ a DEPRESÍ. Umožňuje jim lépe snášet každodenní starosti a problémy a znovu získat sebedůvěru.

Nemocniční sestry a fyzioterapeuti používají tradičně masáž k tomu, aby pacienta zbavili bolestí a tělesné nepohody, u pacientů upoutaných na lůžko pak k povzbuzení krevního objehu ve svalech. Dnes se používá masáž také u pacientů s RAKOVINOU.

 

Massages Brno

 

Classic relaxation massage

Classic massage will help loosen and remove the pain from your muscles. Massage supplying blood to the skin, muscles and joints, improve their nutrition and therebyaffect the overall appearance and removes fatigue.
Relaxing full body massage helps to release tension and creates a pleasant feeling of peace and quiet. Using traditional techniques - long strokes and kneading in combination with different kinds of pressures from fine through medium to strong -you reach a state of complete relaxation.
It relaxes the muscles, tendons and joints, and thus allows the free flow of blood andlymph. With reflexology body parts related to the internal organs may improveconditions of arthritis, arthrosis, osteoporosis, digestive and circulatory disorders. By improving blood circulation and lymphatic flows out from the body to better metabolicwaste products, which often cause fatigue. Because blood flow is increased activityof skin cells and skin becomes firmer and more flexible (less wrinkles). During regular visits can be removed by blocking muscle and preventable hassle with stiff muscles.

 

Swedish massage
The aim of Swedish massage is to increase the flow of oxygen in the blood and release toxins from the body. Uses different ways of rubbing and kneading. Swedish massage involves the use of hands, forearms and elbows. Using Swedish massage will reduce stress and release muscle tension. It is mainly used to treat back pain, strained muscles and problems associated with stress. Massage can be directed as needed, either for the whole body, or it's specific part.

 

Reflex massage
Reflexology is a complementary therapy that applies pressure to the feet or hands, and this treat many health problems. If you want to keep your health or get it back there is no more simple, reliable and immediate method of performers! Excellent treatment effects achieved in the treatment of: infertility, migraines, backache, pain in joints, sleep disorders, traumatic conditions, indigestion. The aim of reflexology is to restore the energy in the human body. Massage feet and reflex points while squeezing a positive effect on our psychic site. If you undergopreventive therapy can help you uncover previously hidden disease and what's more,it also helps you to heal by removing the cause.
Suitable for all ages, from babies to seniors, including expectant mothers. Therapy should not be performed in patients after organ transplantation. It would be to activatetheir own defense mechanisms against the newly transplanted organ.

 

Cupping
Cupping (vakuoterapie) is a unique and effective massage treatment technique in which there is a very intensive circulation of the massaged. Through flasks can reduce or eliminate cellulite, backache and joint pain, and is proven to treatmigraines, diabetes, high blood pressure, digestive problems, problems with gall bladder pain and accompanying the menstrual cycle, etc. The flasks can be used forcolds, coughs and asthma symptoms. Usually after the first procedure comes with a considerable sense of relief.
Unpleasant accompanying cupping effect is cracking small blood vessels andbruising, but within 3 days of their disappearance occurs. Cupping is not suitable for people suffering from general infection, fever, total physical exhaustion, burns, thrombosis, varicose veins, gangrene, open wounds or purulent infections. Cupping is not appropriate for women during pregnancy and during menstruation.

 

Seated massage - a relaxing massage on the massage chair (back + neck)
This is the classic neck and back massage performed on a special massage chair. Very nice relaxing massage relaxing muscle tension and muscle stiffness in the neckand back. It is a massage in the sitting position, which helps to relax stiff muscles andprovide a sense of relaxation thanks to the special hmatům. The advantage ofmassage in the sitting position is that the client can remain clothed. It is particularly suitable for people with sedentary jobs. Earners who spend most of the day at the computer in particular suffers from neck and back.

 

 

Face and neck massage with lava stones 30 min
Face and neck massag with using lava stones and cold stones elevates cosmetic treatment for an unforgettable experience. Lava stones have specific properties. Transmit heat very well, which is a pleasant and relaxing. When cool, drain the body of negative energy. Heat from the stones relaxes the subcutaneous tissue and stiff facial muscles waste products and toxins that contribute to wrinkles and aging process. This massageregenerates skin, reduces fatigue, muscle tension and headaches. Restores the energy flow in the body. Cold stone massage is only part of the face. Their effects are balanced wrinkles, firms skin and pull the pores. At the end of the massage you will feel a deep state ofrelaxation and tranquility.

 

Lava stones - Hot Stones
It is a relaxation method, which has a positive effect on the body and the psyche, and has beneficial therapeutic effects, induces a state of deep relaxation whichhelps with stress and tension, stimulates blood circulation, supports immune system. Massage gives you the opportunity to fully unwind and relax. When using high-endmassage oil. Massage you can induce a feeling of absolute peace and relaxation.
 Effects of Hot Stones Massage: calming and encouraging effect on the autonomic nervous system, actively promotes blood circulation in capillaries, deeply relaxes muscles, speeds up the metabolism, improves blood circulation, helps with migraine, helps with insomnia, regulates blood pressure, positive effect on internal organs, slows and deepens breathing, encourages grass, reinforces self-healing of the human body, work improves the lymphatic system, has a refreshing, stimulating and toning effect, faster recovery after injury and serious illness, accelerates metabolism, helps in the treatment of pain in joints, tendons, muscles, removes excess fat, removes stress, regenerates and improves the immune system.

 

ceník  |  depilace  | fotoomlazení | homeopatická poradna | novinkyzpět na hlavní stranu 


Masáže

16.02.2012 21:02

Masáže mají prý podobný účinek jako analgetika

Masáže mají nejen příjemné relaxační účinky, ale mohou také utišovat bolest. Jak totiž zjistili kanadští vědci, masáž napodobuje účinky analgetik. Působí protizánětlivě a podporují produkci energie v buňkách. Vědci požádali jedenáct dobrovolníků, aby běželi na tréninkovém pásu až do stavu...

—————


Fotogalerie: AWA Masáže Brno

/album/fotogalerie-awa-masaze-brno/fotoepilace-awa-7-jpg/
/album/fotogalerie-awa-masaze-brno/fotoepilace-awa-1-jpg/
/album/fotogalerie-awa-masaze-brno/kosmetika-4-jpg1/
/album/fotogalerie-awa-masaze-brno/masaze-1-jpg/
/album/fotogalerie-awa-masaze-brno/a2012-09-08-13-03-55-jpg/
/album/fotogalerie-awa-masaze-brno/a2012-09-08-13-15-27-jpg/
/album/fotogalerie-awa-masaze-brno/awa-parni-bylinna-lazen-jpg/

—————